Walka z owadami i insektami potrafi być naprawdę trudna i zaangażować olbrzymie ilości czasu, energii oraz środków finansowych. Tym bardziej, że te uciążliwe żyjątka potrafią z dużą łatwością pojawić się ponownie by wyrządzić szkody nawet większe niż za pierwszym razem. Poniżej udzielamy kilku porad skierowanych do osób, które pragną pozbyć się raz na zawsze owadów i insektów ze swojego otoczenia. Dowiesz się jakie środki znajdziesz w sklepach oraz na czym polega ich działanie.
Różne środki do walki z różnymi szkodnikami
Dobranie odpowiednich środków owadobójczych i insektobójczych nigdy nie należy do łatwych. Przede wszystkim dlatego, że stworzenia te tworzą rozbudowaną i bardzo różnorodną grupę, a jej poszczególni przedstawiciele mogą wykazać się odmienną odpornością na działanie wybranych substancji chemicznych. Najczęściej, pierwszą istotną sprawą w zakupie środków jest ustalenie, jaką powinny mieć formę. Chodzi więc o sposób, w który będą oddziaływać na szkodniki oraz w który będziesz musiał je zaaplikować.
Wyróżniamy pod tym względem środki gazowe, które wchłaniają się poprzez układ oddechowy. Wiele spośród tej grupy środków to bardzo intensywne substancje, których działanie może okazać się toksyczne również dla innych istot żywych, w tym także dla człowieka. Dlatego należy szczególnie uważać w trakcie ich aplikacji. Najbardziej toksyczne mogą zawierać w swoim składzie cyjanowodór, tlenek siarki, tlenek etylenu lub aldehyd mrówkowy. Są to środki przeznaczone do wykorzystania na świeżym powietrzu.
Środki kontaktowe mają odmienną postać – ciała stałego, półpłynnego lub płynnego. Oddziałują na owady i insekty poprzez kontakt z powierzchnią ich ciała, a także w wyniku spożycia – poprzez układ pokarmowy. W ich składzie znajdują się różnego typu toksyny – fosfor, arsen, różnego typu związku talu. Środki takie tworzą bardzo rozbudowaną grupę produktów, a z ich rozbudowanym wyborem możesz zapoznać się pod linkiem: https://vaco-retail.pl/preparaty-biobojcze.
Ostatnią grupę tworzą tak zwane środki łączone, które mogą oddziaływać na szkodniki zarówno przez układ oddechowy, powierzchnię ich ciała jak i układ trawienny. Często, produkty zaliczane do tej kategorii zawierają w swoim składzie alkaloidy, nikotynę, DDT.
Jak i kiedy używać środków biobójczych?
Od razu warto podkreślić, że środków chemicznych do walki z owadami i insektami należy używać jak najrzadziej oraz w możliwie małych dawkach. Powód jest oczywisty – są one toksyczne nie tylko dla małych intruzów, ale także dla ludzi i innych zwierząt przebywających w okolicy. Warto więc sięgać przede wszystkim po środki dedykowane do walki z konkretnymi grupami szkodników. Dzięki temu pozostałe znajdujące się w pobliżu żyjątka pozostaną bez szkody. Jest to ważne zarówno w czasie stosowania środków biobójczych na świeżym powietrzu (w środowisku naturalnym) jak i w budynkach mieszkalnych.
Ponadto, środki chemiczne należy stosować dopiero po wyczerpaniu repertuaru rozwiązań fizycznych. Jeśli nie przyniosły one rezultatu, wówczas należy sięgnąć po środki biobójcze.