Ściana z bloczków z betonu komórkowego

Bloczki z betonu komórkowego słyną przede wszystkim ze swoich właściwości izolacyjnych. Posiadają one porowatą strukturę, która pomaga w utrzymywaniu wewnątrz budynku właściwej temperatury. Aby wykorzystywać sto procent potencjału tego materiału budowlanego, musimy jednak odpowiednio zabezpieczyć go przed wilgocią i zimnem. Jak to zrobić i jakie mogą być skutki zignorowania tego zagrożenia?

Jak ochronić nieukończony budynek przed niską temperaturą?

Nie zawsze udaje się ukończyć budowę przed końcem sezonu. Gdy prace nieco się przeciągną, możemy narazić postawione już bloczki z betonu komórkowego na działanie zimna. Najlepszym sposobem na to, by ograniczyć wpływ panujących w zimowych miesiącach warunków atmosferycznych na budynek, jest okrycie murów folią budowlaną. Warto zostawić między nią a ścianą nieco przestrzeni, tak, by zapewnić przepływ powietrza.

Co może się stać, gdy nie zabezpieczymy bloczków z betonu komórkowego przed wilgocią?

Efektem wpływu wilgoci na beton komórkowy będzie powstawanie odkształceń, które pozbawiają go pożądanych cech fizycznych. To jednak jeszcze nie najgorsza rzecz, jaka może się z nim stać. Jeśli nie zastosujemy odpowiednich środków, do wewnątrz bloczków może wedrzeć się grzyb. Przez dłuższy czas nie będziemy świadomi jego istnienia, aż do czasu, gdy stanie się on widoczny na ścianie któregoś z pomieszczeń. Nie trzeba nikogo przekonywać, że jego zarodniki mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Skąd pochodzi wilgoć, która przyczynia się do powstania grzybów? Oczywiście z ziemi, gdzie gromadzi się jej najwięcej. Musimy więc szczególnie zadbać o dokładne zabezpieczenie znajdującej się poniżej poziomu gruntu części muru z bloczków z betonu komórkowego.

Jakie działania powinniśmy więc podjąć?

Niedopuszczenie do tego, by ściana przesiąkła od gruntu wilgocią, wymaga wykorzystania aż dwóch rodzajów izolacji. Pierwszy z nich to izolacja pozioma. Okala ona mur tylko do poziomu ziemi. Izolacja pionowa wystaje zaś nieco powyżej powierzchnię gruntu. Materiałem najczęściej stosowanym do odseparowania ściany od gleby jest mieszanina asfaltu i kauczuku. To jednak tylko jeden element służący ochronie bloczków z betonu komórkowego przed wilgocią. Bardzo duże znaczenie ma również na przykład jakość tynku.

Jeśli nie jesteś pewien tego, w jakich warunkach powinny być przechowywane bloczki z betonu komórkowego lub jak zabezpieczyć powstałą z nich ścianę, skontaktuj się ze sprzedawcą – z pewnością udzieli potrzebnych informacji!

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowoczesne trendy we wnętrzach
Następny artykułZalety korzystania z systemu rekuperacji
Redakcja Urzadzajmy.pl
Pasjonatka interior designu, czyli urządzania wnętrz. Zaczynała we wczesnych latach 2000 i do dnia dzisiejszego rozpoczynając kolejny projekt cieszy się jak małe dziecko :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here