Profile do konstrukcji kartonowo-gipsowych

Podwieszane sufity oraz ściany działowe to jedne z najpowszechniej wykonywanych konstrukcji budowlanych, które powstają w ramach systemów tzw. suchej zabudowy. Aby były odpowiednio trwałe i spełniały swoje funkcje,  niezbędny jest właściwy dobór płyt kartonowo-gipsowych oraz profili. Nie wiesz jak dobrać profile aluminiowe? Sprawdź nasz poradnik!

Czym są konstrukcje gipsowo-kartonowe?

Tego typu wykończenia składają się z przegród, poszycia płyt oraz z odpowiedniej warstwy izolacji. Ze względu na ogromne zróżnicowanie miejsc przeznaczenia takich konstrukcji oraz odmienne sposoby montażu płyt, stelaże na ściany i pod sufity podwieszane przyjmują różnorodne formy i z reguły są wykonywane z profili aluminiowych.

Rodzaje profili aluminiowych

Na rynku można obecnie dostać różne rodzaje profili aluminiowych do płyt kartonowo-gipsowych. Wśród najbardziej standardowych i powszechnie stosowanych znajdują się między innymi profile dostępne w ofercie firmy Aliplast na stronie internetowej https://www.aliplast.pl/oferta/systemy-okienno-drzwiowe. Ten producent profili aluminiowych oferuje produkty najwyższej jakości, takie jak:

  • profile CW (C) – pionowe

Są one wykorzystywane do wznoszenia prostych ścianek działowych. Umożliwiają wykonanie instalacji suchej zabudowy również we wnętrzu ściany.

  • profile UW (U) – obwodowe lub poziome

Są one, podobnie jak profile CW, wykorzystywane do wznoszenia ścian działowych. Mocuje się je zarówno do stropu, jak i do podłogi.

  • profile CD (UD) – sufitowe oraz poddaszowe

Są one wykorzystywane do montażu sufitów podwieszanych albo do podtrzymania warstwy ocieplenia, która wychodzi poza płaszczyznę krokwi.

  • profile UA – przyścienne

Są one wykorzystywane do usztywniania wysokich ścian działowych, ościeżnic drzwiowych,  oraz ścian instalacyjnych. Najczęściej są produkowane z bardzo grubej i wytrzymałej blachy.

Profile do płyt gipsowo-kartonowych mogą się między sobą różnić wieloma parametrami, w tym grubością, długością, przekrojem, wysokością, a nawet rodzajem zastosowanej blachy. Do wznoszenia prostych ścianek działowych najczęściej wykorzystuje się profile stalowe, natomiast w przypadku standardowych sufitów podwieszanych znacznie szersze zastosowanie mają lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe profile aluminiowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDlaczego warto zainwestować w betonowe ogrodzenia?
Następny artykułJaki narożnik kupić?
Redakcja Urzadzajmy.pl
Pasjonatka interior designu, czyli urządzania wnętrz. Zaczynała we wczesnych latach 2000 i do dnia dzisiejszego rozpoczynając kolejny projekt cieszy się jak małe dziecko :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here