Pralka ładowana od góry

Pralka jest urządzeniem, które spełnia bardzo ważną rolę w życiu codziennym i trudno sobie wyobrazić bez niej łazienkę. Na rynku dostępne są popularne pralki ładowane od przodu oraz cieszące się mniejszym zainteresowaniem, ale coraz chętniej kupowane pralki ładowane od góry. W przeciwieństwie do urządzeń zza oceanu, które mają bęben umieszczony pionowo, w naszym kraju można spotkać wyłącznie modele z bębnem ustawionym w pozycji poziomej. Pralki takie są cichsze i mniej awaryjne niż te ładowane od przodu, warto więc poznać je bliżej. Jakie cechy mają pralki ładowane od góry?

  1. Pralki ładowane od góry – co to za typ urządzenia?
  2. Pralki ładowane od góry – na co zwrócić uwagę?
  3. Zalety i wady pralek ładowanych od góry
  4. Pralka ładowana od góry – emisja hałasu

Pralki ładowane od góry – co to za typ urządzenia?

Jak sama nazwa wskazuje, brudne tkaniny wkładamy do wnętrza urządzenia od góry przez klapę w bębnie, umieszczonym poziomo w środku pralki. Podczas całego procesu prania nie ma dostępu do bębna, ale jest możliwe uzupełnienie wsadu w trakcie działania pralki, podobnie jak w modelach ładowanych od frontu. Najlepsze pralki ładowane od góry dorównują jakością urządzeniom ładowanym od przodu, a biorąc pod uwagę niektóre parametry, nawet je przewyższają. Dotyczy to zwłaszcza rozmiarów pralki – są one na tyle małe, że można je zamontować i używać nawet w niewielkich pomieszczeniach. Dzieje się tak, gdyż są nie tylko krótsze niż urządzenia ładowane od frontu, ale nie wymagają dodatkowej przestrzeni na otwarcie drzwiczek. Pralki ładowane od góry mają opinie urządzeń nieskomplikowanych, jednak jest to niezgodne z prawdą – nowoczesne modele posiadają programy, ułatwiające pranie, jak również dodatkowe funkcje zwiększające komfort ich użytkowania. Są one szczególnie polecane osobom mieszkającym samotnie lub parom, a także rodzinom, które nie dokonują prania zbyt często.

Pralki ładowane od góry – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiając się, jaka pralka ładowana od góry sprawdzi się najlepiej w naszym domu, musimy wziąć pod uwagę dwa kluczowe parametry – jej osiągi oraz rozmiar. Warto również sprawdzić klasę energetyczną urządzenia oraz podawane przez producenta zużycie wody oraz energii elektrycznej. Klasa energetyczna, oznaczana literami od A do G to szacowana ilość prądu, jaką zużyje urządzenie podczas całorocznej eksploatacji. Obecnie większość pralek posiada klasy od A+++ (najbardziej energooszczędna) do B, urządzenia gorszych klas spotyka się sporadycznie. Podobnie oznacza się klasę wirowania – modele o klasie A pozostawiają w ubraniach co najwyżej 45% wilgotności szczątkowej, dzięki czemu pranie znacznie szybciej schnie. Powiązana z klasą wirowania jest jego prędkość, wyrażana w liczbie obrotów na minutę. Im jest ona wyższa, tym bardziej suche pranie wyciągniemy z bębna. Zużycie wody w najlepszych pralkach wynosi mniej niż czterdzieści litrów na jeden cykl prania, jest więc stosunkowo niewielkie.

Zalety i wady pralek ładowanych od góry

Mały rozmiar pralek ładowanych od góry pozwala na umieszczenie jej nawet w ciasnym pomieszczeniu lub niewielkiej wnęce. Mimo, iż jest to urządzenie nieduże, posiada dość sporą ładowność. Pralki takie są łatwiejsze w obsłudze, gdyż ładowanie wsadu do środka odbywa się od góry, w pozycji pionowej. Jest to rozwiązanie, które docenią zwłaszcza osoby nie mogące się schylać. Ładowanie takie ma również tę zaletę, iż dostęp do bębna jest praktycznie niemożliwy dla małych dzieci, którym czasem zdarza się otworzyć drzwiczki w urządzeniach ładowanych od frontu. Ten typ pralek posiada także wygodny dozownik do podawania detergentu oraz różne programy, których zmiana podczas cyklu prania na inne jest praktycznie niemożliwa, dzięki czemu cały proces przebiega bez zakłóceń. Jedną z nielicznych wad jest niewielka ładowność, bez trudu jednak można znaleźć w sklepie internetowym modele o możliwym wsadzie do 8 kilogramów, co dla mniejszych rodzin jest wartością wystarczającą. Pralki ładowane od góry nie nadają się również do zabudowy, a także – ze względu na konieczność otwierania klapy – do pomieszczeń, w których występują ukośne ściany.

Pralka ładowana od góry – emisja hałasu

Pralki są urządzeniami, które wytwarzają dużo hałasu, co w niektórych warunkach może być bardzo uciążliwe. Głośność to jeden z tych parametrów, na który rzadko zwracamy uwagę, a przecież to właśnie on w dużej mierze decyduje o komforcie użytkowania urządzenia. Pralki mogą wytwarzać hałas nawet o natężeniu 90 decybeli, co odpowiada dźwiękom dochodzącym z ruchliwej ulicy. Elementem, który odpowiada za wytwarzanie hałasu w pralce jest jej silnik. W pralkach ładowanych od góry występują jego dwa rodzaje – szczotkowy oraz inwertorowy. Silniki szczotkowe stosowane są w większości urządzeń, są one mniej energożerne, jednak wytwarzają większy hałas. Z kolei silniki inwertorowe spotkać można w pralkach ładowanych od góry o niższych klasach energetycznych. Są one znacznie cichsze, umożliwiając jednocześnie urządzeniu osiągnięcie wyższych obrotów. Dzięki temu posiadające je pralki mogą emitować hałas na poziomie 50 decybeli, co jest bardzo korzystne dla użytkownika. Aby wybrać najlepszy dla siebie model pralki ładowanej od góry, należy zajrzeć na stronę: https://www.oleole.pl/pralki.bhtml gdzie znajdziemy sporo ciekawych propozycji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here