Podstawowe elementy ekologicznego domu

Nasze środowisko coraz bardziej cierpi z powodu naszej wygody. Stąd też i w budownictwie na przestrzeni lat powstało wiele rozwiązań, które pomagają nam zniwelować negatywne oddziaływanie na nasze naturalne otoczenie. 

Naturalne ciepło, które nie emituje dwutlenku węgla

Ekologiczny dom, to przede wszystkim taki, który nie truje powietrza i emituje jak najmniej pierwiastka CO2. Co za tym idzie – musi być ciepły sam w sobie, by jak najmniej go ogrzewać. Dlatego też ekologiczne domy są budowane na jak najprostszej konstrukcji, bez załamań i wnęk, ponieważ to przez nie ucieka najwięcej ciepłej temperatury. Zielony dom jest prawie w stu procentach odizolowany i nie przepuszcza absolutnie żadnego powietrza, czyli jest wykonany z bardzo trwałych i szczelnych materiałów. Na jego nieprzepuszczalność mogą wpłynąć ciepłe parapety, czyli profile podokienne. Są one specjalnie izolowane, by zminimalizować występowanie podmuchów powietrza do domu praktycznie do zera. Przy okazji wyglądają także estetycznie, zatem ekologia idzie tutaj w parze z dobrym wyglądem. Podobnie jest w przypadku dobrze dobranych, szczelnych drzwi i wiatrołapów, które niwelują dostawanie się zimna do budynku. Ciepłe domy są także odpowiednio ocieplone, np. za sprawą ekologicznych materiałów. 

Zaawansowane, ekologiczne technologie 

Ekologia to także pozyskiwanie ciepła z alternatywnych źródeł, w tym montowanie solarów na dachach i pomp ciepła. Kolektory słoneczne, czyli solary, pobierają energię dla domu z promieni słonecznych, która później zostanie zmieniona na prąd i ciepło do podgrzania wody lub mieszkania. Kolektory najlepiej pracują latem i przy bezchmurnej pogodzie, a co za tym, idzie nie zawsze są rozwiązaniem całorocznym, jednak i tak bardzo ekonomicznym, ponieważ słońce mamy za darmo. Pompa ciepła natomiast generuje energię z dolnych źródeł ciepła, czyli powietrza, ziemi, wód powierzchniowych i gruntowych, by następnie przetworzyć ją na prąd lub ogrzewanie. Pompa ciepła dobrze działa przez cały rok, niezależnie od stopnia nasłonecznienia, dlatego też jest lepszym sposobem, jednak wymaga bardziej zaawansowanych technologii i zastosowań niż solary. 

Mieszkanie w domu ekologicznym 

Samo wybudowanie domu ekologicznego jest ważnym czynnikiem przyczyniającym się do poprawy niwelowania negatywnego wpływu na środowisko, ale także samo mieszkanie w nim jest istotne. By żyć w zgodzie z naturą, przede wszystkim musimy postawić na oszczędzanie wody i energii. Możemy to robić w tradycyjny sposób, zawsze pamiętając o tym, by nie trwonić bezzasadnie tych surowców. Ważne jest także życie w duchu zero waste, czyli bez odpadów – w maksymalny sposób wykorzystując jedzenie i inne produkty, nie kupując ich w jednorazowych opakowaniach, stawiając na biodegradowalne tworzywa. Bardzo dobrym sposobem na pozbywanie się odpadów jest tworzenie kompostowników, które mogą stanowić miejsca na tworzenie się naturalnych nawozów dla roślin. Podczas ich podlewania również warto pamiętać o tym, co daje nam natura, czyli o wodzie deszczowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here