Palnik gazowy

Palnik gazowy oferuje wysoką temperaturę płomienia, dzięki czemu sprawdza się podczas lutowania, opalania, spawania czy obkurczania. Jest to jedno z tych narzędzi, które powinno się znaleźć na wyposażeniu każdego warsztatu. Do czego jeszcze można go wykorzystać?

Uniwersalny i o wielu możliwościach zastosowania

Palnik gazowy jest narzędziem uniwersalnym, bo można go użytkować podczas wielu czynności. Sprawdza się w rękach majsterkowiczów, osób, które samodzielnie podejmują się rozmaitych prac warsztatowych i nie tylko.

Gazowy palnik wytwarza bardzo wysoką temperaturę oraz płomień, do czego dochodzi na skutek spalania paliwa. W warsztacie można go wykorzystać do podgrzania zapieczonej śruby, aby łatwiej ją odkręcić i usunąć. Przydaje się ponadto do odmrażania rur, spawania czy ściągania farby. Wykonywanie tych czynności bez palnika teoretycznie jest możliwe, jednak niezwykle trudne i czasochłonne. Czasami wręcz nie da się dokładnie usunąć np. starej, zaschniętej i zapieczonej farby, a mocno zakręcona śruba potrafi stawiać bardzo duży opór.

To samo urządzenie, gdy zostanie doposażone o palnik do lutowania, sprawdzi się celem łączenia czy też zgrzewania metali, w tym rur.

Typy palników gazowych

Wśród palników gazowych wyróżnia się:

  • typ wymagający zastosowania kartuszy. Ten rodzaj palnika gazowego jest idealny do amatorskich zastosowań, nie tylko podczas prac warsztatowych,
  • typ wymagający zastosowania butli przemysłowej – tego typu palniki gazowe goszczą w rękach profesjonalistów i wykorzystuje się je podczas zadań realizowanych w profesjonalnych warsztatach. Sprawdzają się chociażby podczas spawania.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania palnika gazowego?

Należy uwzględnić rodzaj zastosowanego gazu. Od tego bowiem zależy, do jakich prac będzie mógł być wykorzystany gazowy palnik. Wyróżnia się zatem palniki gazowe:

  • acetylo-tlenowe sprawdzające się do spawania, podgrzewania, cięcia i lutowania, a także opalania,
  • propanowo-tlenowe, które znajdują swoje zastosowanie podczas opalania, twardego lutowania oraz spawania metali kolorowych,
  • propanowo-powietrzne – idealne do drobnych prac ogrodowych, kamieniarskich, w dekarstwie i w pracach związanych z betonem.

Warto także uwzględnić wykonanie palnika. Trwałość i lekkość oferują gazowe palniki aluminiowe, choć trzeba się liczyć z ich wysoką ceną. W warsztatach najbardziej popularne są palniki stalowe, nie tylko ze względu na niższą cenę, lecz również możliwości zastosowania i konstrukcję.

O wydajności urządzenia zadecydują zaś takie parametry, jak moc i temperatura. Zwracając uwagę na te elementy, znacznie łatwiej dobrać sprzęt, który poradzi sobie z rozmaitymi zadaniami warsztatowymi. Dobrym wyborem z pewnością będą narzędzia spawalnicze w sklepie Emast, które pochodzą od cenionych i sprawdzonych producentów. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here