W dzisiejszych czasach możemy zaplanować wykonanie w zasadzie dowolnego ogrodzenia, jakie nam tylko przyjdzie do głowy. Jedna z najciekawszych propozycji ostatnich czasów są jednak ogrodzenia łupane, dające znakomite efekty estetyczne, a nie przez wszystkich jeszcze znane. To błąd, ponieważ jako takie z całą pewnością zasługuje na zainteresowanie, jeśli zależy ci na naprawdę ładnym ogrodzeniu w niekonwencjonalnym stylu.
Z czego dokładnie wykonane są ogrodzenia łupane?
Nietypowość, jeśli chodzi o ogrodzenia łupane, polega przede wszystkim na materiale, z jakiego są wykonane – imitacja kamienia, jaka powstaje na skutek odpowiedniego zagęszczenia betonu, a także poddania do wibroprasowaniu, wpływa nie tylko na sam niepowtarzalny wygląd, przypominający do złudzenia naturalny kamień, ale posiada również wiele innych, wartych uwagi cech, takich jak wysoka mrozoodporność, wytrzymałość na różnego rodzaju ściskanie, niewielka nasiąkliwość wodą. Do tego należy również dodać jednolity kolor i zwartą strukturę samego materiału.
Nieograniczone możliwości
Tego rodzaju rozwiązanie, jakim są bloczki łupane, można zastosować w różnych wariantach ogrodzeń, głównie jednak chodzi o możliwość wykonania z nich pojedynczych, samodzielnych murowanych słupków, ale także słupków z dopasowaną do koncepcji podmurówką, sama podmurówkę – murowaną – dodatkowo ze stalowymi słupkami, a także pełne, całe mury czy murki oporowe.
Jak powinna wyglądać budowa takiego ogrodzenia?
Jak zawsze, tak i w tym przypadku zaczynamy od zaprojektowania całego ogrodzenia, który to projekt musi uwzględniać prawo budowlane i jego zasady. Najprostszą metoda na uzyskanie efektu, który nam się podoba, jest rozmowa z doradcą czy projektantem w firmie, w której mamy zamiar zamówić takie ogrodzenie. Za sprawą naszych wskazówek będzie dokładnie wiedział, jakie ogrodzenia łupane nas interesuje i wykona je zgodnie z zaleceniami. Pierwszym i najważniejszym etapem będzie jednak przygotowanie wykopów na wylanie fundamentów pod nasze ogrodzenie. Jeśli chodzi o głębokość, jaka jest zalecana, będzie ona uzależniona od planowanej wysokości ogrodzenia. Średnio ta głębokość ustalana jest na około 1 m – 1,2 m.
O czym warto pamiętać
Same fundamenty powinny być również wykonane z odpowiedniego betonu – najlepiej nada się do tego celu beton klasy C16/20 albo C20/25, czyli beton plastyczny. Poziomy fundament będzie w tym przypadku wymagał również zastosowania czteroprętowego zbrojenia, żebrowanego, o fi wynoszącym 10 mm. Zbrojenia należy umieścić w rogach każdego ze słupków. Należy również pamiętać o pionowej dylatacji, wykonywanej średnio co 10-15 metrów dla lepszej ochrony przed pękaniem pod wpływem zbyt dużego nacisku.