lista to do

Lista zadań jest to bardzo popularna forma planowania czynności, które powinniśmy wykonać danego dnia. Punkty skreślamy zaraz po ich wykonaniu. Jest to bardzo prosty sposób na produktywność i zarządzanie czasem. Jednak okazuje się że takie listy to do mogą mieć pewien haczyk. Powinniśmy wiedzieć czego w takich listach unikać. Bywa tak, że pod koniec dnia nasza lista jest pełna. Czujemy wtedy brak satysfakcji i poczucie, że nie spędziliśmy dnia produktywnie. Co robić, a czego unikać w przypadku listy rzeczy do zrobienia?

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/lista-to-do/

Lista „to do” – co robić, a czego unikać planując zadania

Bardzo często realizując taką listę przywołujemy nierealistyczne oczekiwania.

„większość ludzi jest zbyt optymistyczne – wychodzimy w dzień z oczekiwaniami i plany zrobienia najróżniejszych rzeczy” – podkreśla badacz Heidi Grant.

Ten optymizm, jest to niestosowna przepustka do rozczarowania oraz frustracji. Dodatkowo jest to poczucie winy związane z niewykonaniem zadań z listy. W dłuższej perspektywie może być to rujnujące dla naszej kariery oraz poczucia własnej wartości. Wystarczy, że kilka dni po kolei nie pogramy sobie z przeładowana listą zadań i poczujemy winę , która spadnie na nas jak grom z jasnego nieba.

Jak się z tym uporać? Rebecca Knight namawia: 

• Zorientuj się dlaczego nie realizuje wszystkich podpunktów ze swojej listy 

• Z realizmem zarządzaj swoimi i cudzymi oczekiwaniami 

• Naucz się wybaczać sobie gorsze dni

Lista „to do” – krok po kroku

Jeżeli czujemy w sobie poczucie winy, to spróbujmy zmienić swoją perspektywę, a także ocenę sytuacji. Przecież to my sami narzucamy sobie te zadania. Możemy zauważyć, że choć nie skreśliliśmy wszystkich swoich zadań, to zrobiliśmy mnóstwo dobrej roboty. 

Zamiast stawiać sobie pytania: „co dzisiaj zrobiłem”, to zapytaj siebie „w czym dzisiaj uczestniczyłem”. Zamiast skupić się na swoich zadaniach, pomagałeś być może innej osobie lub wykonywałeś polecenia przełożonych. Wielu korporacjach czy też mniejszych firmach, obecne jest mityczne myślenie na temat tego, że zawsze można zrobić więcej. Trzeba tylko włożyć jeszcze trochę wysiłku. W praktyce jednak co to nadgodziny i jeszcze więcej więcej pracy do wykonania.

Oczywiście doskonalenie samego siebie jest możliwe, ale musimy też być w tym ostrożnie. Musimy mieć czas, energię oraz inne zasoby do tego potrzebne. Tworząc listy rzeczy do zrobienia, Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, aby brać pod uwagę swoje ograniczenia. W trakcie takie ograniczenia jest to rezygnacja ze spraw mało ważnych.

Zobacz też: http://domosia.pl/6-krokow-ktory-nalezy-zrobic-aby-wytrenowac-koncentracje-uwagi/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here