Łańcuchy towarzyszą człowiekowi od wieków, znajdując szerokie zastosowanie w wielu urządzeniach zarówno specjalistycznych, jak i tych użytku codziennego. Konkretna data ich powstania nie jest znana, jak również wynalazca, który na zawsze zachował anonimowość. Przypuszcza się, że te połączone w całość ogniwa znane były na długo przed naszą erą. Wraz z rozwojem i postępem techniki pojawiały się nowe, bardziej dopasowane do konkretnego zadania, które mają pełnić. Jednym z nich są łańcuchy przenośnikowe. Czym są i jakie występują ich rodzaje?
Czym są łańcuchy przenośnikowe?
Łańcuchy przenośnikowe to specjalny rodzaj łańcuchów, służących do zastosowania w systemach nośnych oraz instalacjach przenośników. Te rozwiązanie znacznie ułatwiło i usprawniło przemieszczanie towarów oraz znacznie wpłynęło na wzrost wydajności pracy, szczególnie w zakładach przemysłowych i fabrykach. Najczęściej stosowanymi w branży są łańcuchy przenośnikowe typu M112 oraz FV315, ze względu na to, że są idealną bazą pod linie przenośnikowe. Na rynku dostępne są rozmaite ich rodzaje, różniące się między sobą budową oraz zastosowaniem.
Łańcuchy ze sworzniem pełnym i rurkowym
Łańcuchy przenośnikowe JANUS ze sworzniem pełnym, zwane Solid dzielą się na cztery podstawowe typy: MT, M, FV oraz FTV. Stosuje się je w sortownikach oraz wszelkich innych konstrukcjach, które w czasie pracy narażone są szczególnie na zanieczyszczenie i trudne warunki środowiskowe. Aby należycie spełniały swoje zadanie w procesie produkcji poddawane są obróbce cieplnej. To rozwiązanie wpływa znacznie na ich wysoką twardość i wytrzymałość. Łańcuchy ze sworzniem pełnym znalazły zastosowanie w przemyśle recyklingowym, sortowniach śmieci, produkcji drzewnej czy granulatu.
Wersja ze sworzniem rurkowym, określana inaczej drążonym, swoją budową przypomina typ pełny. Różnica jednak leży w rodzaju montowanych w nim sworzniów. Jak sama nazwa wskazuje jedne posiadają pełen sworzeń, przypominający swym kształtem walec. Z kolei drugie rurkę. Łańcuchy ze sworzniem drążonym wykorzystuje się również w środowisku o znacznym zapyleniu. Głównie w przemyśle hutniczym, energetycznym, odpadowym i hutniczym.
Łańcuchy przenośnikowe płytowe i siatkowe
Te typy łańcuchów przenośnikowych JANUS służą głównie do transportu rozmaitych towarów i produktów, a także przemieszczania materiałów o znacznym ciężarze. Dzięki swojej trwałej budowie i wysokiej wytrzymałości nie ulegają zużyciu przy przenoszeniu ładunków o dużej wadze, gwarantując precyzyjną pracę, sprawność działania i pewność powtarzalności działania linii produkcyjnej. Wykorzystuje się je w transporcie materiałów w hutach, sortowniach odpadów czy zakładach zajmujących się produkcją papieru i cementu.
Łańcuchy przenośnikowe taśmowe
Łańcuchy przenośnikowe taśmowe łączą w sobie taśmę nośną wykonaną z gumy z łańcuchem prowadzącym. Oba te elementy połączone są ze sobą na stałe. W zależności od rodzaju, zespolenie te może występować pod spodem lub po bokach z obydwu stron. Parametry taśmy czy rodzaj przymocowanego łańcucha uzależnione są od konkretnych wymagań przenośnika, w którym mają być umieszczone czy od specyfiki produkcji. Najczęściej takie łańcuchy stosuje się w przemyśle chemicznym, ale także recyklingowym, papierniczym czy w elewatorach zbożowych.
Łańcuchy przenośnikowe zgrzebłowe
Zgrzebłowe łańcuchy przenośnikowe JANUS wyglądem przypominają połączone ze sobą w spójną konstrukcję kotwice. Są to zgrzebła, których kształt i rozmiar projektowany jest na zamówienie, w zależności od potrzeb procesu produkcji i wymagań klienta. Aby uzyskać odpowiednią twardość poddaje się je obróbce cieplnej, co przekłada się na ich wysoką jakość oraz wydajność pracy, sprawiając że ich konserwacja nie przysparza problemów.
Bez łańcuchów przenośnikowych transport ładunków byłby znacznie utrudniony. Dlatego najlepiej wybierać takie, które posiadają odpowiednie atesty, a ich kontrola jest przeprowadzana na każdym etapie produkcji. Łańcuchy przenośnikowe JANUS to ekonomiczne rozwiązanie, gwarantujące sprawne działanie i ciągłość linii produkcyjnej.
Więcej na stronie janus.com.pl