W naszym kraju wiele osób stosuje tabelę konwersji norm ISO/DIN/PN. Wam też przydałaby się wiedza na ten temat? Patrzycie na tę tabelę i dokładnie nie wiecie, co oznaczają poszczególne litery, cyfry itp.? Na pierwszy rzut oka wszystko może wyglądać na dość zagmatwane. Jeśli jednak zagłębicie się w ten temat, to przekonacie się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Pomożemy Wam w tym aspekcie. Przeczytajcie zatem dzisiejszy artykuł, który bardzo mocno rozjaśni Wam całą sytuację.
Zasięg działania poszczególnych norm
Na początek warto poznać oznaczenia poszczególnych skrótów. Najbardziej uniwersalne są bez wątpienia normy ISO. Obowiązują one – na dzień dzisiejszy – w 162 państwach. Do tego grona zalicza się także Polska. Za normy ISO odpowiada Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna z siedzibą w Genewie. Następne w kolejności są normy DIN – skrót pochodzi od Deutsches Institut für Normung. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Niemiecki Instytut Normalizacyjny posiada siedzibę w Berlinie. Trzeba wiedzieć, że stowarzyszenie zajmuje się opracowywaniem oraz opublikowaniem norm. Poza tym do zadań należy także między innymi kontrola jakości wyrobów. Na terenie naszego kraju obowiązują – i tylko tutaj – Polskie Normy. Są one zatwierdzone i rozpowszechniane przez Polski Komitet Normalizacyjny. Kłopot jest taki, że Polskie Normy – skrót PN – są tak naprawdę stosowane jedynie u nas, przez co osoby z zagranicy mogą kompletnie nie mieć o nich żadnego pojęcia.
Konwersja norm to proste zadanie do wykonania
Uważacie, że konwersja ISO/DIN/PN to bardzo trudna czynność do zrealizowania? W takim razie jesteście w sporym błędzie. Zaraz przekonacie się, że nie jest to nic skomplikowanego. Załóżmy, że chcecie poznać normę DIN – znając tylko normę ISO w przypadku śrub drobnozwojnych sześciokątnych z pełnym gwintem. Elementy tego typu są stosowane na przykład w mechanice samochodowej czy w trakcie budowy maszyn. Są zatem nierzadko wykorzystywane. Biorąc pod uwagę najbardziej uniwersalne normy ISO mają one oznaczenie ISO 8676. Wystarczy tylko skorzystać z tabeli konwersji ISO/DIN/PN, aby przekonać się, że norma DIN to w tym przypadku DIN 961. Tak naprawdę wykonanie tego zadania to tylko kilka chwil. Pamiętajcie, że wystarczy ogólnie znać tylko jedno oznaczenie, aby poznać pozostałe. W związku z tym trzeba znać na przykład tylko oznaczenie PN, aby dowiedzieć się, jak konkretne śruby – czy inne elementy – są oznaczone uwzględniając normy ISO oraz normy DIN.
Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.