Spożywanie posiłków na świeżym powietrzu to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Szczególnie w ciepłe dni chętnie rezygnujemy z gotowania w kuchni na rzecz wspólnych biesiad przy aromatycznym jedzeniu w ogrodzie. Warto pamiętać, że grill nie jest jedyną formą przyrządzania potraw; świetną alternatywą dla smażonych kiełbas, kaszanek i warzyw jest przygotowywanie jedzenia w ogrodowym kociołku. Jeśli szukasz alternatywy dla grilla i chcesz urozmaicić swoją plenerową kuchnię – sprawdź, dlaczego warto zainwestować w kociołek!
Wieloletnia tradycja
Kociołki pierwszy raz znalazły swoje zastosowanie jeszcze w czasach, gdy ludzie prowadzili koczowniczy tryb życia. Podczas wędrówek jedyną możliwością przygotowania ciepłego pożywienia były posiłki prosto z ognia rozpalonego na otwartej przestrzeni. Właśnie wtedy zaczęły powstawać pierwsze jednogarnkowe dania, dzięki którym w szybkim czasie można było zaspokoić głód wielu osób. W obecnej kulturze kociołki to znak rozpoznawczy kuchni węgierskiej. To właśnie przodkowie Węgrów, koczownicy zajmujący tereny Azji Centralnej zasłynęli z tego typu przyrządzania jedzenia. Z czasem sposób ten rozpowszechnił się na całą Europę, a w dzisiejszej kulturze węgierskie gulasze czy leczo z kociołka nie mają sobie równych. Nowoczesne technologie i tworzywa, z których wykonywane są obecnie kociołki węgierskie i żeliwne dają gwarancję trwałości i solidności.
Kociołek – praktyczność i wygoda
Kociołki węgierskie wykonane są z różnych materiałów; w zależności od modelu mogą mieć różną pojemność. Ściany i dno naczynia mają właściwości równomiernego nagrzewania się, co niweluje ryzyko przypalenia się potraw. Ciepło wytworzone w środku utrzymuje się długo, dzięki czemu przez cały czas trwania biesiady możemy sięgnąć po przyrządzony posiłek. Żeliwne wykonanie kociołka nadaje potrawom niepowtarzalny smak aromat, którego nie sposób odtworzyć w warunkach domowej kuchni. Dzięki odpowiednim materiałom do wykonania i emalii, którą pokryte jest wnętrze naczynia jedzenie nie przywiera i jest łatwe w przyrządzeniu. Kociołki z portalu Grillomaniak można zastosować na kilka sposobów – zarówno umieścić go bezpośrednio w ogniu lub palenisku, bądź zawiesić na trójnogu, nad ogniem. Dzięki temu “plenerowa kuchnia” wpasuje się w klimat każdego ogrodu i będzie jego dużą ozdobą.
Zalety gotowania w kociołku
Gotowanie potraw w kociołku to jak połączenie pieczenia i gotowania na parze. Biorąc pod uwagę możliwość przygotowania różnorodnych potraw, za pomocą kociołka możemy przygotować w plenerze dietetyczne, a także wegetariańskie dania. Jest to dobra alternatywa dla grilla i świetne wyjście dla smakoszy, którzy muszą zrezygnować z mięsa czy smażonego jedzenia. Duża pojemność kociołków umożliwia przygotowanie wystarczającej liczby jedzenia dla nawet kilkunastu osób naraz i komfortowe utrzymywanie ciepła potrawy.