Uprawa warzyw i owoców pod osłonami wymaga wyboru nie tylko trwałego i odpornego na uszkodzenia stelaża z ocynkowanej stali lub PCV, ale również odpowiedniej folii przeznaczonej na tunel ogrodowy. Trzeba tu kierować się rodzajem upraw i tym, czy planujemy je w dłuższej perspektywie. Należy zwrócić zatem uwagę na wytrzymałość folii, stopień przepuszczania i rozpraszania światła, a także dodatkowe wzmocnienia. Ponieważ wybór jest dość duży postaramy się podpowiedzieć jaką folię wybrać do określonego rodzaju upraw.
Folia jednosezonowa lub wielosezonowa – jaką wybrać?
Jeśli planujesz uprawę roślin pod osłonami na kilka lat to zdecydowanie lepiej zainwestować w folię wielosezonową. Ponieważ sezon liczony jest w Polsce jako 6 miesięcy, to de facto folia UV-2 wystarcza na pełny rok kalendarzowy, jeśli stosuje się uprawę całoroczną bądź dwa sezony z wyłączeniem zimy. Oznaczenie UV oznacza odporność na przenikanie szkodliwego dla roślin i ich wegetacji promieniowania ultrafioletowego. Do najbardziej popularnych należą folie UV-4, a ale można zakupić również folię UV-6 czy nawet wystarczającą na 5 lat folię UV-10. W sytuacji, gdy nie jest się przekonanym czy będzie się kontynuować uprawę w kolejnym sezonie można wybrać folię UV-2.
Folia perforowana lub bez perforacji – jak dobrać rodzaj folii do uprawy?
Jeśli planuje się uprawę roślin ciepłolubnych takich jak pomidory, arbuzy, paprykę czy ogórki, to koniecznie trzeba wybrać folię bez perforacji. Takie rośliny wymagają cieplarnianych warunków i temperatury powyżej 20 stopni, dlatego nie trzeba tunelu ogrodowego wietrzyć tak często, jak w przypadku innych upraw. Oczywiście wietrzenie dla ochrony przed chorobami grzybowymi wskutek nagromadzenia wilgoci jest konieczne, dlatego aby wywietrzyć tunel z folią bez perforacji trzeba po prostu otworzyć drzwi. W przypadku niektórych folii drzwi są rolowane i można je zawiązać nad wejściem w celu przewietrzenia, a w innych wyposażone w funkcjonalne zamki. Znacznie łatwiej uprawia się rośliny pod osłonami kiedy używa się folii perforowanej. Zastosowanie okienek pozwala na stały dopływ powietrza i optymalne warunki dla roślin odpowiednich do uprawy w klimacie umiarkowanym.
Jaki kolor folii wybrać?
Właściwie kolor folii ma znaczenie jedynie estetyczny, dlatego można wybrać zarówno transparentną, zieloną, żółtą, jak i niebieską. Oczywiście istotne znaczenie ma trwałość i sezonowość folii, oznaczona w omawianym parametrze UV. Trzeba również zwrócić uwagę na stopień przenikania światła słonecznego. Faktem jest, że często najlepsze parametry pod tym względem mają folie transparentne, które przepuszczają ponad 90% światła, i rozpraszają ponad 35% promieni słonecznych, dzięki czemu poszczególne grządki mogą być odpowiednio i równomiernie dogrzane. Oczywiście nie jest to regułą i również folie zielone mogą mieć bardzo dobre parametry przenikania światła. Dzięki odpowiednim parametrom folii na tunele ogrodowe, uprawy mogą być udane.
Dodatkowe zbrojenie i moskitiery – czy warto sięgać po folie „uzbrojone”?
Tunele ogrodowe muszą być postawione w miejscu, gdzie nasłonecznienie jest największe i słońce operuje najdłużej w ciągu dnia, czyli od strony południowej. Ponieważ warunki atmosferyczne bywają różne, a nierzadko zdarzają się także anomalia pogodowe trzeba pomyśleć o dodatkowym wzmocnieniu folii, aby uprawa była lepiej chroniona np. przed gradem. Tutaj stosuje się folie z siatką polipropylenową, która zapewnia większą trwałość i gwarancję, że uprawy nie zostaną zniszczone przez wiatr czy grad. Wzmacniające siatki polipropylenowe to jednak nie wszystko co może znaleźć się dodatkowo w strukturze folii na tunele ogrodowe. Często stosuje się również moskitiery zarówno w drzwiach, jak i okienkach, czyli tunelach perforowanych i nieperforowanych. Dzięki temu owady nie zniszczą upraw, np. roślin ciepłolubnych.
Wybór folii na tunele ogrodowe jest niezwykle istotny. Warto poświęcić temu dość sporo uwagi w końcu w dużej mierze od tego zależy powodzenie naszej uprawy. Oczywiście w przypadku upraw całorocznych, prowadzonych również w zimie warto postawić, a nawet trzeba, na folie wzmocnione siatką polipropylenową. Dzięki temu tunel ogrodowy może wytrzymać nawet dość duże obciążenie śniegowe. Taka ochrona przyda się również w miejscach, gdzie tunel jest szczególnie narażony na działanie wiatru.