Jak zagospodarować skarpę w ogrodzie miejskim

Skarpa w miejskim ogrodzie nie musi psuć wizerunku ogrodu. Można ją efektywnie zaaranżować, korzystając zarówno z elementów tzw. małej architektury, jak i też z umiejętnie dobranych roślin lub systemów oświetleniowych. Jak wykorzystać te rozwiązania w aranżacji ogrodu miejskiego?

Mury oporowe — podstawa formy ogrodu

Aranżację ogrodowej skarpy warto rozpocząć od nadania jej ściśle określonej formy. Warto do tego celu wykorzystać ściany i mury oporowe, które mają kilka zastosowań:

  • wydzielenie przestrzeni użytkowej,
  • podział skarpy i jej okolic na specjalne strefy,
  • zabezpieczenie skarpy przed dalszym osuwaniem się.

Do zabezpieczenia skarpy można wykorzystać naturalne kamienie, prefabrykaty lub płyty betonowe. W ogrodzie miejskim sprawdzi się przede wszystkim mur oporowy prefabrykowany. Jego wymiary i kształty można ustalić już na etapie projektu. Wystarczy zgłosić się np. do firmy https://www.rekers.pl/produkty/sciany-oporowe/scianyoporowe.html w celu ustalenia szczegółów inwestycji. W dolnej części skarpy można postawić instalację placu zabaw dla dzieci, umieścić oczko wodne, a także zaaranżować przestrzeń spacerową i rekreacyjną.

Konstrukcje oporowe a komunikacja

Wydzielenie dzięki murom oporowym określonych stref użytkowych, wymaga zapewnienia bezpiecznych ciągów komunikacyjnych pomiędzy nimi. Do tego celu nadają się bloki schodowe, które — dzięki odpowiedniej konstrukcji — mogą same pełnić funkcję ścianek oporowych. Przestrzeń pomiędzy strefami warto też odpowiednio doświetlić. W celu ograniczenia kosztów związanych z koniecznością budowy nowej instalacji elektrycznej warto postawić na solarne źródła światła. Dzięki zabudowanym w nich czujnikom zmierzchowym oświetlenie będzie włączać się dopiero po nastaniu mroku.

Rośliny, czyli jak zaaranżować skarpę?

Wymienione powyżej rozwiązania warto wzbogacić motywami roślinnymi. Wolne przestrzenie można obsadzić roślinami o zbitym systemie korzeniowym, dzięki któremu skarpa zostanie dodatkowo wzmocniona i ustabilizowana. Wybierając odpowiednie rośliny, warto zwrócić uwagę na ich wysokość. Skarpę obsadza się zwykle niskimi krzewami i drzewkami, które nie zakłócą dekoracyjnego wymiaru skarpy. Na skarpie można posadzić takie rośliny jak szczodrzeniec, serduszka, smagliczka skalna, pięciornik krzewiasty czy berberys lub bodziszek czerwony.

Podsumowując, organizacja skarpy w ogrodzie nie jest łatwa i z pewnością zajmuje sporo czasu. Niemniej warto się uzbroić w cierpliwość, gdyż efekt dekoracyjno-aranżacyjny jest naprawdę zaskakujący. Dlatego warto mu poświęcić trochę więcej czasu i dostępnych środków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here