słupki ogrodzeniowe

Dobrze postawione ogrodzenie musi składać się z określonych elementów, bez których niemożliwe jest chociażby równe ustawienie przęseł. Jednym z podstawowych elementów, o jakich nie wolno zapominać, są słupki ogrodzeniowe, dopasowane do rodzaju podłoża, do wybranego rodzaju materiału czy do całego założenia. W jaki sposób jednak trzeba je dobierać, żeby uzyskać zadowalający efekt?

słupki ogrodzeniowe

Najczęściej spotykane słupki ogrodzeniowe

Większość takich elementów jest uniwersalna, jeśli chodzi o najbardziej podstawowe sposoby grodzenia – na przykład za pomocą siatki ogrodzeniowej lub jeśli chcesz do grodzenia wybrać na przykład drewniane sztachety. Wtedy najtańszym oraz jednocześnie  najlepszym rozwiązaniem jest wybranie jednego z poniższych słupków, będących w zasadzie stalowa rura o różnych średnicach: 38 mm, 42 mm, 48 mm, 60 mm. Oczywiście na rynku można spotkać również słupki o większych średnicach niż 60 mm, jednak te mogą do ogrodzenia wydawać się już zbyt masywne. Jeśli słupki ogrodzeniowe o okrągłym prześwicie cię nie interesują, możesz również poszukać takich o kwadratowym czy prostokątnym przekroju, które najczęściej spotykane są w rozmiarach: 40×40 mm, 50×50 mm, 60×60 mm oraz w przypadku prostokątnych przekrojów – 60×40 mm. Te drugie, czyli kwadratowe oraz prostokątne w przekroju mogą być solidniejsze, jednocześnie trzeba jednak liczyć się również z większymi kosztami ich zakupu. Te są jednak niezbędne jeśli chodzi na przykład o zamontowanie na nich betonowych przęseł – na okrągłych byłoby to zwyczajnie niemożliwe.

 

Jaka wysokość będzie odpowiednia?

Ano przede wszystkim wysokość słupka powinna być dobierana wedle naszego projektu oraz tego, do jakiej wysokości planujemy mieć ogrodzenie, z uwzględnieniem oczywiście ilości centymetrów, jakie muszą znaleźć się pod ziemią. Warto również brać pod uwagę wysokość podmurówki czy fundamentów, jeśli są uwzględnione w projekcie.

Zabezpieczenie na lata

Wszystkie słupki ogrodzeniowe wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych, niektóre z nich można wykonać samodzielnie, we własnym zakresie. Bierzcie również zawsze pod uwagę to, że im tańszy słupek, tym gorszej jakości zabezpieczenie będzie posiadał. Wśród dostępnych opcji są następujące: pokrywanie minią za pomocą pędzla lub natrysku albo miniowanie tak zwane zanurzeniowe, malowanie farbą nawierzchniową, cynkowanie wraz z dodatkiem farby proszkowej oraz inne, im droższe, tym lepsze i oczywiście skuteczniejsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here