Styl klasyczny to ponadczasowa aranżacja, która prezentuje się doskonale pomimo zmieniającej się mody. Wnętrza są proste, lecz wygodne i eleganckie. Dodatkowo w pomieszczeniu panuje symetria i równowaga, dzięki czemu w domu szybko znajduje się spokój i harmonię ducha. Jakie są główne zasady aranżowania wnętrz w stylu klasycznym?
Zasada symetrii
Urządzając wnętrza klasyczne, powinno się kłaść szczególny nacisk na zachowanie symetrii we wnętrzu. Ważne jest zrównoważenie mebli i dodatków w pomieszczeniu – jeżeli po jednej stronie ustawiono meble, po drugiej stronie również powinny znaleźć się meble tego samego typu. Mogą to być dwie identyczne komody, czy regały wypełnione książkami.
Materiały do wnętrz klasycznych
We wnętrzach klasycznych sprawdzają się materiały, które są naturalne, solidne i dobre jakościowo. W przypadku mebli z drewna poleca się szlachetne gatunki, jak orzech, dąb, mahoń i heban, natomiast na ścianach w łazience czy w przedpokoju można położyć naturalny kamień. Kamień sprawdzi się również jako obudowa kominka lub jako materiał na kuchenny blat – najlepiej jeśli będzie to marmur, który łatwo przybiera elegancką formę. Ponadto w stylu klasycznym pożądane są skóry, koce i obrusy z naturalnych włókien, koronki oraz skóra naturalna.
Łączenie mebli
Klasyczne wnętrze wymaga, by znajdywały się w nim meble proste i eleganckie. Łączenie mebli w różnych stylach jest zabronione. Poszczególne elementy mogą pochodzić z różnych kompletów, lecz powinny być utrzymane w podobnej kolorystyce lub posiadać jednakowe okucia lub rzeźbienia. Wnętrze powinno być spójne, dlatego styl dodatków powinien pasować do stylu mebli.
Kolorystyka
Klasyczne barwy to nie tylko biel i czerń, lecz również wszelkie odcienie drewna, beże, écru i delikatne szarości. Mile widziane są złocenia, jednak w ich przypadku powinno się zachować umiar – jeżeli na tapicerce sofy pojawia się złota nitka, jest to wystarczający detal. Jaskrawe kolory są niemile widziane we wnętrzach klasycznych, podobnie jak połączenie zbyt wielu różnych barw w jednym pomieszczeniu.
Wzornictwo
Wśród klasycznych wzorów znajdują się drobne i nienarzucające się detale. Mogą to być małe kwiaty, liście, drobne tłoczenia i kratki. Mile widziane są również perskie dywany na podłogach oraz ozdobne tapety i tkaniny na ścianach. Ważny jest umiar, gdyż w klasycznym wnętrzu niedozwolone jest łączenie zbyt wielu wzorów. Aranżacja ma opierać się zmieniającym się trendom w urządzaniu wnętrz, jednocześnie gwarantując ciepło, przytulność i elegancję.