choroby gruszy

Twój piękny ogród to oczywiście twoja największa duma, miejsce, które uwielbiasz pielęgnować, w którym najchętniej spędzasz cały wolny czas i które z pewnością kochają również twoi najbliżsi. Hodowanie dzisiaj owoców oraz warzyw na własnej działce jest nie tylko znakomitym hobby, które pozwala na kontakt z natura, ale także świetna możliwość spożywania chociaż niewielkiej ilości całkowicie ekologicznych produktów. Trudno pomylić smak soczystych jabłek czy gruszek z własnego sadu z czymkolwiek innym. Właśnie dlatego trzeba posiadać również odpowiednią wiedzę, w jaki sposób dbać o to, co masz najcenniejsze. Przede wszystkim poznaj więc, jakie są najpowszechniejsze oraz najgorsze choroby gruszy  oraz jak z nimi skutecznie walczyć, zanim stracisz wszystkie owoce.

choroby gruszy

Poznaj największego wroga twojego sadu

Zdecydowanie za najgroźniejsze choroby gruszy uważana jest brunatna zgnilizna, ponieważ pod jej wpływem nie masz szans na zebranie owoców – te zbrązowieją oraz uschną, zanim dojdzie do zbiorów. Pędy gruszy w przypadku tej choroby gumują się praz zaginają, co także nie pozwala roślinie na prawidłowy rozwój. Jeśli na dojrzałych owocach znajdziesz żółtobrązowe grudki – to znak, że znajdziesz w nich zarodniki. Tego typu choroby gruszy wymagają od nas natychmiastowej reakcji, wszystkie dotknięte zarazą owoce oraz rośliny usuwany, a przed zbiorem owoców, na około pięciu tygodni – musimy posłużyć się dodatkowo opryskiem, który zlikwiduje szkodniki i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby.

To jednak nie wszystkie choroby gruszy, jakie powinieneś znać. Wśród tych częściej spotykanych znajduje się również zaraza ogniowa, której faktycznie powinieneś się obawiać i wystrzegać, gdyż należy uznać, iż są to nieuleczalne choroby gruszy.  Pierwsze oznaki tej choroby są doskonale rozpoznawalne – kwiaty nie zamieniają się w owoce, ponieważ brunatnieją oraz zamierają. Gruszki, jakie powstają z takich kwiatów, są pomarszczone oraz brunatnej barwy. Starsze owoce dodatkowo pokrywają się nekrotycznymi plamami, a pędy młodych gruszy brązowieją oraz wyginają się, zamiast wzrastać prawidłowo. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie oprysków na wszystkich sąsiadujących z gruszami drzewach, aby zaraza nie przeniosła się dalej, na kolejne osobniki.

Jeśli chodzi o choroby gruszy, część problemów stanowią również szkodniki,, jakich i w tym przypadku nie brakuje i które trzeba skutecznie zwalczać, jeśli tylko zauważymy ich obecność. Najgorsza będzie miodówka gruszowa plamista oraz miodówka czerwona, a także kwieciak gruszowiec.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here