Jak odnowić drewniane schody

Dlaczego tak wiele ludzi marzy o drewnianych schodach w swoim domu? Odpowiedź jest prosta. Elementy z drewna służące do przemieszczania się między kondygnacjami nadają posiadłości wyjątkowego klimatu. Nic jednak nie trwa wiecznie. Drewno także poddaje się biegowi czasu. Matowieje, powstają na nim zarysowania i pęknięcia. Zważywszy, że w tym wypadku jest ono często użytkowane przez domowników, tym bardziej należy o nie dbać.

Renowacja drewnianych schodów krok po kroku

Schody wykonane z drewna są mocno eksploatowane w ciągu dnia. Im wcześniej zauważymy powstałe na nich uszkodzenia, tym łatwiej będzie nam je odnowić bez konieczności wzywania fachowców i wydawania masy pieniędzy. Jak zatem przebiegają poszczególne etapy renowacji drewnianych stopni?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie drewna. Ten etap można porównać do peelingu przeprowadzanego na skórze. Drobinki kosmetyku usuwają obumarły naskórek, a skóra staje się odżywiona i gładka. Tak samo dzieje się z drewnianymi schodami, gdy do starcia ich poszarzałej powierzchni użyjemy szlifierki lub kawałka gruboziarnistego papieru ściernego. Szlifowanie służy usunięciu chropowatej powłoki. Po wykonanej pracy pył usuwamy za pomocą bawełnianej szmatki. Drewno jest wygładzone i gotowe do kolejnej fazy renowacji, którą jest uszczelnianie.

Najpierw dokonujemy dokładnych oględzin drewnianych schodów po to, aby znaleźć szpary i ubytki. Do ich wypełnienia będzie nam potrzebny kit do drewna lub masa szpachlowa. Oba preparaty występują w postaci kremu. Można je kupić w kartuszach zakładanych na pistolet, co znacznie ułatwia aplikację. Po uzupełnieniu szczelin krem wysycha i twardnieje. Następnie ponownie szlifujemy schody.

Ostatnim etapem jest lakierowanie, malowanie lub olejowanie. Jeśli wybierzemy lakier, musimy nałożyć go co najmniej trzy razy, aby uzyskać odpowiednią grubość. Dobrym produktem, który zapewni drewnianym schodom drugie życie, jest olej. Wnika bardzo głęboko w strukturę drewna, tworząc na nim warstwę ochronną. Coraz popularniejsze staje się używanie farb kryjących. Pomalowane schody wyglądają świeżo i nowocześnie.

Inne rozwiązania? Postaw na nakładki!

Jeżeli schody są na tyle stare, że nawet renowacja nie przynosi oczekiwanego rezultatu, a nie stać nas na ich wymianę, możemy rozważyć modne, dywanowe nakładki. Nie tylko zamaskują niedoskonałości drewna, ale także ocieplą wnętrze.

Aby mini chodniki prezentowały się estetycznie, podczas montowania musimy dołożyć wszelkich starań, by idealnie przylegały do stopni. Materiał nie może odstawać ani się podwijać. Nakładki można zabezpieczyć również prętami schodowymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here