Stopień wilgotności w pomieszczeniach jest regulowany normą PN-B-03421:1978 – dla nas oraz sprzętów elektronicznych najlepiej jest, aby utrzymywał się on w przydziale od 40 do 60%. By sprawdzić na jakim poziomie wilgotność plasuje się aktualnie, wystarczy zakupienie prostego urządzenia. Higrometr bo o nim mowa to sprzęt wart jedynie kilka złotych, a może dać nam naprawdę wiele istotnych informacji – będzie informować nas między innymi o temperaturze i ciśnieniu atmosferycznym.
Czym jest higrometr?
Higrometr to coraz częściej stosowane urządzenie, którego celem jest kontrolowanie poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach zamkniętych – zarówno tych o wyższej jak i niższej temperaturze. To bardzo istotny sprzęt, ponieważ jak twierdzą specjaliści – zbyt wilgotne bądź zbyt suche powietrze może przyczyniać się do pojawiania się nieprzyjemnych dolegliwości, choćby oddechowych bądź zwiększać te aktualne. Nieodpowiedni poziom wilgotności może nawet sprzyjać pojawianiu się pleśni czy drobnoustrojów, które potrafią naprawdę skutecznie uprzykrzyć nam życie.
Jak wybrać higrometr?
Sprzęt sprzętowi nierówny, a w przypadku tego typu urządzenia istotna jest wiedza na temat jego jak najbardziej optymalnego doboru. Pomiaru wilgotności można dokonać oczywiście również poprzez zwykła stacje pogodową, ale znacznie bardziej efektywne będzie zaopatrzenie się w profesjonalny wilgotnościomierz, jakim jest właśnie higrometr. Jeśli okaże się, że pomieszczenie jest zbyt suche, można zakupić specjalny nawilżacz powietrza – jeśli odwrotnie, rekomenduje się osuszacz powietrza.
Najbardziej popularny podział higrometrów:
- Higrometr włosowy – prosty mechanicznie, oparty o właściwości ludzkiego bądź końskiego włosa czy nici syntetycznej. To urządzenie tanie, trwałe i o prostej konstrukcji – pod wpływem wilgotności włos zmienia swoją długość i wprawia w ruch wskazówkę, która pokazuje na tarczy poziom wilgotności. Niestety istotną wadą jest tutaj duży margines błędu.
- Higrometr elektroniczny – znacznie lepsza, bo dokładniejsza, ale i droższa wersja urządzenia. Precyzyjne urządzenie, które działa w oparciu o specjalne czujniki – dzięki nim odczyty są aktualizowane na bieżąco, a granica błędu jest niewielka. Stosuje się go zarówno w domach jak i w celach bardziej profesjonalnych. Istnieje możliwość jego samodzielnej pracy jak i rozbudowywania zestawu. Są proste w obsłudze, ale nieco droższe. Wadą jest wyższa cena zakupu.
Oprócz powyższych, bardziej do zastosowań domowych wyróżnia się też jeszcze dwa typy – pojemnościowy i bimetaliczny. Higrometr pojemnościowy – z czujnikiem higroskopijnym, który w zależności od poziomu wilgotności zmienia objętość. Wykorzystuje się go raczej w laboratoriach. Natomiast higrometr bimetaliczny działa podobnie jak włosowy.
Higrometry pozwalają na badanie wilgotności względnej i bezwzględnej, temperatury i innych parametrów – w zależności od zaawansowania i opcji. Ostateczny wybór musi zależeć zatem od potrzeb.