Nowe źródła energii są obecnie jednymi z najbardziej poszukiwanych i pożądanych rozwiązań, zarówno dla firm, jak i dla osób prywatnych. Są niezbędne w celu zapewnienia nam bezpieczeństwa energetycznego, które często poddawane jest dyskusjom w mediach. Wszystko dlatego, że nieodnawialne źródła energii nie są już dla nas wystarczające, ani też nie pomagają w ochronie środowiska. Zobaczmy zatem, jak na ich tle wypada fotowoltaika.
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), ponieważ do produkcji prądu wykorzystuje promieniowanie słoneczne. Jest to wysoce zaawansowana technologia, która pozwala nam na produkcję ekologicznego i ekonomicznego prądu dla domów i przedsiębiorstw.
Fotowoltaika, czyli panel słoneczny i…?
Wielu osobom fotowoltaika wciąż kojarzy się tylko z panelem słonecznym, który umieszczamy na dachu. Jednak to nie wystarczy! Sam panel słoneczny nie będzie działał ani też nie wyprodukuje użytecznego w codziennym życiu prądu. Aby to wszystko było możliwe, wymagana jest więcej elementów całego systemu.
Panele słoneczne to oczywiście podstawa, ponieważ to one wyłapują energię słoneczną, która służy im do produkcji energii elektrycznej. Jednak powstający w takim układzie prąd ma charakter stały, czyli jest nieużyteczny dla naszych domowych (i firmowych) urządzeń. Dlatego też praca paneli słonecznych sprzężona jest z pracą inwertera. Urządzenie to posiada zdolność do zamiany prądu stałego (DC) na prąd zmienny (AC), czyli ten, który znajduje się w gniazdkach i jest wykorzystywany każdego dnia.
Po przejściu przez inwerter prąd jest dalej rozdzielany do wszystkich pomieszczeń, gdzie zasila pracujące na bieżąco urządzenia. Jednocześnie jego nadwyżki, powstające przy bardzo wysokim nasłonecznieniu, mogą być kierowane do ogólnej sieci albo do magazynu energii.
Dokładne parametry elementów i więcej szczegółów konstrukcyjnych można poznać pod adresem https://columbusenergy.pl/dla-domu/fotowoltaika/.
Magazyn energii i fotowoltaika. Najlepsze sprzężenie
Magazyn energii to specjalne ogniwo, zaprojektowane w taki sposób, aby było w stanie zgromadzić prąd wytworzony przez panele słoneczne. Magazyn taki pracuje w cyklach ładowania i rozładowania (nawet kilka tysięcy cykli), które oznaczają, że w czasie nadwyżek energetycznych ogniwo jest ładowane aż do pełnej pojemności. Z kolei w trakcie obniżenia produkcji przez panele słoneczne (np. w nowy), magazyn energii systematycznie się rozładowuje, przekazując energię do sieci elektrycznej w domu/firmie.
W ten sposób fotowoltaika wytwarza prąd w maksymalnych ilościach przez cały czas, co pozwala na łatwe zarządzanie zasobami w ciągu dnia i nocy. Dzięki magazynom energii znacznie rzadziej zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest korzystanie z prądu dostępnego w ogólnej sieci.
Takie rozwiązanie sprawia, że produkowany prąd jest wykorzystywany najbardziej efektywnie niezależnie od pogody czy pory dnia/nocy. W efekcie korzystanie z niego jest tańsze niż korzystanie z ogólnodostępnej sieci elektrycznej. Inwestycja zaczyna się zwracać już po kilku latach, więc przekonaj się, jak szybko będzie w twoim przypadku.