Zastosowanie w swoim domu czy mieszkaniu wyłącznika schodowego to nie tylko kwestia zwiększenia komfortu codziennego funkcjonowania H2 Taki zabieg to także mniejsze zużycie energii – co wiąże się ze zminimalizowaniem kosztów, poprawą poziomu bezpieczeństwa oraz zwiększeniem estetyki wnętrza. Dlaczego warto wyposażyć się w wyłącznik schodowy? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.
Zastosowanie w swoim domu czy mieszkaniu wyłącznika schodowego to nie tylko kwestia zwiększenia komfortu codziennego funkcjonowania
Taki zabieg to także mniejsze zużycie energii – co wiąże się ze zminimalizowaniem kosztów, poprawą poziomu bezpieczeństwa oraz zwiększeniem estetyki wnętrza. Dlaczego warto wyposażyć się w wyłącznik schodowy? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.
Zgodnie z definicją wyłączniki/włączniki światła służą do ręcznego sterowania oprawami oświetleniowymi zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz danych obiektów. Do najpopularniejszych rodzajów wyłączników zaliczamy wyłączniki dwubiegunowe oraz świecznikowe, które dają możliwość włączenie dwóch niezależnych źródeł światła – m.in. włączenie określonego zestawu żarówek w żyrandolu. Czynność włączenia oraz wyłączenia odbywa się poprzez użycie jednego punktu sterującego zwanego potocznie „kontaktem”.
W przypadku obiektów piętrowych w których występują schody jeden włącznik może nie wystarczyć
Wówczas zachodzi potrzeba wykonania instalacji, która da możliwość sterowania oświetleniem z dwóch oraz większej liczby punktów. W tej sytuacji nie obejdzie się bez inwestycji w specjalne włączniki.
Wyróżniamy dwa podstawowe warianty sterowania wielopunktowego. Pierwszym z nich jest włącznik schodowy przeznaczony do obsługi schodów łączących kondygnacje budynku oraz włącznik krzyżowy dający możliwość sterowania z większej liczby miejsc. Dlaczego warto zainwestować w któryś z tych wariantów? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. W przypadku posiadania jednego włącznika – np. w dolnej kondygnacji, schodząc ze schodów otoczeni jesteśmy ciemnością, która może spowodować potknięcie i upadek. Trwała obecność oświetlenia na dłuższą metę generuje większe opłaty wynikające ze zużycia energii elektrycznej, a przecież nikt nie chce przepłacać. Zwiększony komfort funkcjonowania to argument naturalny – właśnie z myślą o komforcie powstały tego rodzaju połączenia. Architekci wnętrz oraz designerzy zwracają również uwagę na walory estetyczne – włącznik można zaadaptować tak, by doskonale komponował się z wnętrzem, a nawet stanowił intrygujący dodatek.
Specjaliści z naszego sklepu polecają artykuł, który może Cię zaciekawić:
Łącznik schodowy – co to jest. Jak działa łącznik schodowy?