Remont łazienki, urządzanie własnych czterech kątów, zakup nowego mieszkania – najczęściej z tych okazji decydujemy się na zakup baterii łazienkowych. Wśród nich, znajduje się także bateria prysznicowa, wykorzystywana do pracy w kabinach. Jeśli stajesz przed zadaniem kupna nowej baterii prysznicowej i zarazem nie jesteś pewien, jak tego dokonać – to jesteś w dobrym miejscu. Poniżej przedstawiamy garść pomocnych informacji, które pomogą Ci odnaleźć baterię pasującą do Twojej kabiny. Dowiesz się jakie rodzaje montażu są dostępne w bateriach prysznicowych, jakie materiały wykorzystuje się w ich wytwarzaniu oraz jak dobierać krok po kroku baterię, by uniknąć nieudanego zakupu.
Sprawy ważne i ważniejsze – czyli o czym należy pamiętać
Wybór baterii nie jest zadaniem łatwym, lecz nie należy również do najtrudniejszych. Najważniejsze jest odnalezienie modelu, który będzie pasował do samej kabiny, rodzaju przyłączy, powierzchni montażowej, a także – spełni Twoje oczekiwania praktyczne i estetyczne. Kluczowe może się okazać zerknięcie do wnętrza danej baterii lub dokładne przeczytanie jej opisu od producenta.
Ważne, by wybierana przez Ciebie bateria była dedykowana do montażu w kabinie. Warto też upewnić się, jaki typ montażu wchodzi w grę oraz czy będzie pasował do Twoich urządzeń sanitarnych. Do wyboru masz zazwyczaj baterie montowana natynkowo oraz podtynkowo. Oba rozwiązania cieszą się odmiennymi zaletami oraz przeznaczone są do montażu w nieco innych warunkach.
Modele baterii natynkowych są umieszczane na samej ścianie, bezpośrednio przy rurach wyprowadzających wodę. Ten typ baterii prysznicowych cieszy się większą popularnością z uwagi na prostotę montażu oraz możliwość łatwej wymiany starej baterii na nową.
Baterie podtynkowe to armatura wprowadzana do wnętrza ściany, poniżej poziomu jej tynku. W bateriach takich wyróżnia się zwykle dwie części; pierwsza jest ukryta pod poziomem ściany i nazywana podtynkową lub wewnętrzną; druga część obejmuje komponenty zewnętrzne, ponad tynkiem, przeznaczone do manualnej obsługi.
Baterie zwykłe i niezwykłe – oraz jak je rozpoznać
Baterie prysznicowe mogą różnić się także dodatkowymi funkcjami lub zdolnościami – na przykład do utrzymywania temperatury wody na stałym poziomie. Pod tym względem wyróżniamy baterie zwykłe oraz wyposażone w termostat. Pierwsze są nieco łatwiejsze w obsłudze jak i montażu, a w ich konstrukcji znalazła się głowica mieszaczowa. Baterie termostatyczne są bardziej zaawansowane i posiadają, dedykowaną do tego głowicę. Pozwala ona na utrzymanie temperatury na stabilnym poziomie, przeciwdziałając poparzeniom i szokom termicznym.
Nieodłączną kwestią jest także materiał, z którego baterię wykonano. Od razu pragniemy z całą mocą podkreślić – na bateriach prysznicowych nie należy oszczędzać. Tanie produkty, markowane przez „chińskich producentów” powinny budzić Twoją podejrzliwość. Baterie takie ulegają awariom dość szybko, a wymiana na nową to tylko kwestia czasu. O wiele lepszym wyborem będzie zakup baterii chromowanej, niemal całkowicie odpornej na długotrwały wpływ wody. Chrom jest także łatwy w czyszczeniu, a jego powierzchnia odporna na uszkodzenia, zarysowanie i draśnięcia.